Biała Podlaska – Kraszewski na ławeczce

W Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) na ławeczce przysiadł Józef Ignacy Kraszewski. Jakie są związki pisarza z miastem?

Józef Ignacy Kraszewski był nie tylko pisarzem, ale też dziennikarzem, malarzem, muzykiem. Ale to właśnie pisarstwo uczyniło go nieśmiertelnym. Napisał ponad 220 powieści w około 400 tomach i około 150 opowiadań, nowel i obrazków. Spod jego pióra wyszło także ponad 20 utworów dramatycznych, dziesięć tomów relacji z podróży i wspomnień, ponad 20 tomów prac naukowych z historii Polski i Litwy, historii literatury i kultury, językoznawstwa i etnografii. Dużo? Dużo, ale i tak to nie wszystko! Pisał również pod pseudonimami: m.in. Bogdan Bolesławita, Kaniowa, Dr Omega, Kleofas Fakund Pasternak, JIK, B.B. Jak by nie patrzeć, jest Kraszewski autorem z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej.

Józef Ignacy Kraszewski urodził się 28 lipca 1812 w Warszawie. Dzieciństwo jednak spędził w Romanowie, miejscowości położonej pomiędzy Białą Podlaską a Włodawą, w domu dziadków, Anny i Błażeja Malskich. Oni to wznieśli w Romanowie dwór, w którym dziś mieści się muzeum pisarza. Córka Malskich, Zofia, wyszła za mąż za Jana Kraszewskiego. Z tego związku urodziło się pięcioro dzieci. Józef był najstarszy.

W 1822 roku Józef został przyjęty do drugiej klasy szkoły w Białej. Zamieszkał na pensji ówczesnego rektora Akademii Bialskiej Józefa Preyssa. Pisał później: „Mieszkałem u rektora Preyssa niedaleko zamku, naprzeciw farnego kościoła (…). W tym to domu na strychu pierwszy raz rozmiłowałem się w starych książkach – i jakimże wypadkiem tam leżących!!”

Pod kierunkiem profesora Adama Bartoszewicza, Kraszewski poznawał klasyków, studiował białe kruki, pisał wierszyki i tłumaczenia z Lafontaine’a. Obserwował także toczące się wokół niego życie Białej. To co zobaczył i czego wówczas doświadczył, wykorzystał w dziele Wielki świat małego miasteczka”.

W 1826 roku  Józef opuścił Białą. Rozpoczął naukę w Lublinie. Do Romanowa wpadał tylko na wakacje.

Ławeczka na rynku stanęła w 2008 roku. Jest drugim pomnikiem pisarza w Białej Podlaskiej (pierwszy odsłonięto w 1928 roku). Autorem pomnika jest rzeźbiarz Grzegorz Maślewski.

Przeczytajcie także:

Biała Podlaska – wyszczerbiony krzyż

39296998_254743345145531_2889619448031870976_n

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s