Drohiczyn – Droga Krzyżowa Boruty

W kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie (woj. podlaskie) wisi niezwykła Droga Krzyżowa. Czternaście drewnianych stacji wykonał Lucjan Boruta, nieżyjący już miejscowy rzeźbiarz i poeta.

Lucjan Boruta urodził się w 1929 roku w Drażnienie, wiosce leżącej po drugiej stronie Bugu. Po latach tułaczki po kraju (m. in. kopał rowy, był drwalem) i przegranej w karty, w 1959 roku zamieszkał w Drohiczynie. Został kościelnym w kościele  pofranciszkańskim. Świątynia akurat przechodziła renowację. Boruta, pomagając konserwatorom, sam  zaczął rzeźbić w drewnie. W maju 1966 roku wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło jego życie.

Jak zawsze miał o 12 dzwonić na Anioł Pański. Zostało mu 20 minut, postanowił więc zrobić  ławeczkę przed salą katechetyczną. Wszedł na rusztowanie, aby zdjąć jedną deskę, i tam stracił równowagę. Runął na beton. Wypadek przeżył, ale do końca życia został inwalidą. Sam mówił, że to nie był wypadek, tylko wyraźny znak Boży, który posadził go  i kazał rzeźbić.

A rzeźbił pięknie. Jego prace można dziś  podziwiać w wielu miejscach w Polsce, znalazły się także w Watykanie, Niemczech i innych krajach Europy, a także w Afryce. Spod jego dłuta wychodziły stacje Drogi Krzyżowej, wizerunki świętych, postacie historyczne, krzyże. Krytycy sztuki zachwycają się jego niepowtarzalnym stylem, charakteryzującym się ostrymi pociągnięciami dłuta. Jego rzeźby są bardzo ekspresyjne i naznaczone cierpieniem.

Lucjan Boruta pisał również wiersze. Artysta  był członkiem Siedleckiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.  Boruta zmarł 21 maja 1990 roku, został  pochowany w Drohiczynie. Pozostały po nim przejmujące rzeźby i tomiki wierszy,  wydanych już po jego śmierci.

Jedna uwaga do wpisu “Drohiczyn – Droga Krzyżowa Boruty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s