Janów Podlaski – stara stacja benzynowa

W Janowie Podlaskim (woj. lubelskie) na rynku stoi coś dziwnego – dwie czerwone wysmukłe bańki. Po otwarciu drzwiczek ukazuje się dziwna maszyneria – dwa szklane pojemniki, gumowe węże, zegar. Co to takiego?

Każda bańka jest oznakowana CPN, czyli Centrala Przemysłu Naftowego. Stoją na terenie czynnej stacji benzynowej. Są to ręczne dystrybutory  paliw, prawdopodobnie jedyne zachowane w Polsce, a może nawet i w Europie. Janowski dystrybutor wyprodukowała firma Temper Extakt w 1928 roku. Był używany do końca lat 70. XX wieku.

O tym, jak funkcjonował, opowiedział nam pracownik stacji. Otóż, najpierw pracownik stacji napełniał benzyną jeden z  dwóch szklanych zbiorników wewnątrz czerwonych walców – każdy z nich ma pojemność po 5 litrów.  Po przekręceniu zaworu, benzyna spływała wężem do baku pojazdu, a tym czasie pracownik napełniał się drugi zbiornik. I  tak na w kółko, po pięć litrów do baku. Ile więc trwało zatankowanie? Długo. Podobno, gdy na stację CPN zajeżdżał autokar, a kierowca mówił: „Do pełna, proszę”,  to pasażerowie mieli co najmniej trzy kwadranse przerwy w podróży!

Przeczytajcie także:

Janów Podlaski – grota Naruszewicza

Janów Podlaski – cmentarz koni

Janów Podlaski -stadnina bez koni

Janów Podlaski – zamek biskupów

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s