Tomaszów Mazowiecki – krzyż z armat

Jednym z eksponatów w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) jest metalowy krzyż. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że powstał z… luf armatnich znalezionych na polu bitwy z 1945 roku. Niezwykły krzyż przez 65 lat stał we wsi Kurnędz (woj. łódzkie).

Jest 18 styczeń 1945 roku. Armia Czerwona przechodzi przez tzw. Linię Pilicy, pas niemieckich umocnień. Uciekający Niemcy porzucają wiele uzbrojenia, a w tym baterie armat. Po przejściu frontu mieszkańcy zbierają z pól żelastwo. W większości trafia ono na złom, ale część elementów, zwłaszcza koła, wykorzystuje się  gospodarstwach. I wtedy ktoś rzuca pomysł, aby z armatnich luf stworzyć krzyż. Wkrótce długa lufa z niemieckiej armaty polowej, wkopana w ziemi potężnymi komorami zamkowymi, z łuskami od niemieckich nabojów artyleryjskich tworzącymi  poprzeczne ramię pojawia się przy drodze we wsi Kurnędz. Zastępuje drewniany krzyż zniszczony w trakcie walk.

W 2010 roku metalowy krzyż jest już bardzo zniszczony. Mieszkańcy wsi postanawiają więc zastąpić go murowaną kapliczką. Stary zaś krzyż przekazują tomaszowskiemu  Skansenowi Rzeki Pilicy. I tak oto niezwykły świadek historii od 2010 roku stoi mocno pochylony w centrum skansenu, niedaleko armat i czołgów.

Przeczytajcie także:

Tomaszów Mazowiecki – Wolbórka Czarnocin w skansenie

Tomaszów Mazowiecki – zielone „Niebieskie źródła”

Tomaszów Mazowiecki – Groty Nagórzyckie

Tomaszów Mazowiecki – leśna toaleta

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s