Janów Podlaski – cmentarz koni

Na terenie stadniny w Janowie Podlaskim  (woj. lubelskie) znajduje się niezwykły cmentarz. Pod kamieniami leżą konie. Zwyczaj takiego honorowania zasłużonych koni w Janowie rozpoczął Andrzej Krzyształowicz, wieloletni dyrektor stadniny.

Cmentarz jest skromny, zaledwie kilka głazów, ale spoczywają na nim najbardziej zasłużone konie. Pierwszy był Czort – ogier czystej krwi arabskiej z 1949 roku, który zakończył żywot w 1973 roku, a drugi  Celebes (1949 – 1978). W 1983 roku dołączyła do nich Bandola (urodzona w 1948). Tę klacz nazywano Królową. Była tak wspaniała, że jej imię jest dziś symbolem piękna, a jej szlachetną głowę rozpozna bez trudu każdy miłośnik konia arabskiego. Bandola, legenda Janowa, urodziła 16 źrebiąt, odchowała 14, z czego dziewięć zakwalifikowano do hodowli.

Na innych głazach odnajdujemy tabliczki m.in. Europy ( 1975 – 1999), Angoli ( 1976 – 1999),  Pipi (1981 – 2005). W 2015 roku pod kamieniem spoczęła Pianissima  (urodzona w 2003), jedna z najbardziej utytułowanych  klaczy czystej krwi arabskiej w historii tej rasy.  Była pierwszą klaczą, która zdobyła złote medale Pucharu Narodów, Czempionatu Europy oraz Czempionatu Świata.  Hodowcy podkreślali, że Pianissima wygrała wszystko, co było do wygrania.

Cmentarz znajduje się za budynkiem dyrekcji w zagajniku. Wcale nie jest łatwo tu trafić. Ułożone głazy tworzą Aleję Zasłużonych Koni.

Przeczytajcie także:

Janów Podlaski – grota Naruszewicza

Janów Podlaski – stara stacja benzynowa

Janów Podlaski -stadnina bez koni

Janów Podlaski – zamek biskupów

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s