Toruń – płyty ze św. Jerzego w ratuszu

W jedną ze ścian wewnętrznego dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu są wmurowane fragmenty starych płyt nagrobnych. Skąd pochodzą?

To płyty z nieistniejącego już cmentarza przy równie nieistniejącym kościele św. Jerzego na Chełmińskim Przedmieściu.  Nekropolię  w rejonie skrzyżowania Czerwonej Drogi i Szosy Chełmińskiej założono już w XIII wieku. Powstała przy szpitalu dla trędowatych i kościele św. Jerzego. Chowano na niej ludzi mniej zamożnych, stąd i ranga cmentarza była niewielka. Wszystko zmieniło się w XVI wieku, za sprawą Heinricha Strobanda, jednego z najwybitniejszych toruńskich burmistrzów. Ten mecenas sztuki, bibliofil, kolekcjoner i  humanista nakazał zwiększyć dbałość o tę nekropolię tak, że w XVIII wieku stała się najpiękniejszym cmentarzem poza murami miasta. Pojawiły się okazałe kaplice i nagrobki zamożnych rodów patrycjuszowskich. Spoczął na nim także burmistrz Johan Roesner, który stracił głowę po tumulcie toruńskim (zamieszki między katolikami i protestantami w 1724 roku).

Pobliski kościół św. Jerzego w okresie reformacji był świątynią gminy ewangelickiej. Po tumulcie, gdy protestanci zostali pozbawieni swojej głównej świątyni – Kościoła Mariackiego, św. Jerzy pozostał jedyną świątynią protestancką w mieście.

W 1811 roku kościół wyburzono, by zrobić miejsce pod fortyfikacje. Zlikwidowano także wtedy cmentarz, tworząc nieopodal nowe miejsce grzebalne. Dziś jest to cmentarz św. Jerzego – rzymskokatolicki i protestancki, z kwaterą prawosławną. Wyposażenie zburzonej świątyni wyprzedano na aukcjach. Trzy epitafia, 14 dużych obrazów i płyty kamienne trafiły do kościoła Krzyża Świętego (wtedy był to kościół ewangelicki, obecnie świątynia katolicka pw. Ducha św., ale na próżno ich tam szukać, bo  po 1945 roku usunięto je, przekazując część do Muzeum Okręgowego). Dzisiaj kilka płyt nagrobnych można zobaczyć na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w kościele Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego przy ul. Podgórnej (który nawiązuje tradycją i wymiarami do średniowiecznego św. Jerzego) oraz w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków przy ul. Łaziennej.

Badający płyty „ratuszowe”  twierdzą, że jedna z nich stała (leżała?) na grobie wyznawcy prawosławia.  Ale dlaczego, jeszcze nie wiedzą.

Przeczytajcie także:

Toruń – wieża ratusza

Toruń – Foch w ratuszu

Toruń – planetarium w gazowni

Toruń – malowidła w NMP

Toruń – kościół Rydzyka

Toruń – koncertowe Jordanki

Toruń – „Rejs” na bulwarze

20170928_131749_Burst01

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s