Mińsk Mazowiecki – pisarz Himilsbach

W Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie) na skwerze przy Miejskiej Biblioteki Publicznej przy stoliku siedzi Jan Himilsbach, jeden z bardziej znanych aktorów nieprofesjonalnych.  Jego pomnik znalazł się w Mińsku Mazowieckim nie przypadkowo, w tym mieście bowiem Himilsbach się urodził.

O aktorze i pisarzu pisaliśmy w poście Mińsk Mazowiecki – warszawskie mieszkanie Himilsbacha. Pomnik w Mińsku jest próbą odwzorowania sytuacji, jaka często miała miejsce w latach 60. XX wieku w Warszawie, w siedzibie SPATiF-u, gdzie Janek spotykał się ze Zdzisławem Maklakiewiczem (aktor). Tak więc na niewielkim podwyższeniu stoi okrągły stolik i dwa krzesła. Na jednym siedzi Himilsbach z nieodłącznym papierosem, a drugie czeka na chętnego do pogawędki. Na stole stoi maszyna do pisania, której klawisze układają się w imię i nazwisko postaci.

Jan Himilsbach jako poeta debiutował w 1951 roku. Wydał trzy zbiory opowiadań: „Monidło” (1967), „Przepychanka” (1974) i „Łzy sołtysa” (1983). W początkach swojej kariery Himilsbach cieszył się sławą autora najdłuższego tytułu wiersza. Brzmiał on: „List do Achmeda Sulejmana z Sudanu, który w drodze do ojczystego kraju z Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie odwiedził Polskę”. Podobno „Monidło” ukazało się tylko dlatego, że Himilsbachowi skończyły się w knajpie pieniądze na picie. Pojechał więc do znajomego do Państwowego  Instytutu Wydawniczego, żeby pożyczyć parę złotych. Te zaś obiecał dać mu pieniądze, jeśli Janek przywiezie swoje „dzieło”. Gdy je otrzymał, wypłacił Himilsbachowi zaliczkę, a dwa tygodnie później przesłał umowę do podpisania.

Większość utworów Himilsbach pisał na maszynie, bo swojego ręcznego pisma czasem nawet sam siebie nie potrafił odczytać. Pierwszą maszyną do pisania był stary Remington. W tworzeniu, a raczej nie tworzeniu bubli, pomagał mu pies Topcio. Himilsbach opowiadał, że gdy wkręcał kartkę do maszyny i zaczynał pisać, czasami pies podchodził, zębami wyciągał kartkę i darł na kawałki. To zaś znaczyło, że rzecz była bardzo zła i nadawała się tylko do kosza.

Autorem projektu ławeczki w Mińsku Mazowieckim jest  rzeźbiarz Grzegorz Ojrzyński. Została ona odsłonięta w  2012 roku.

Przeczytajcie także:

Mińsk Mazowiecki – Dernałowiczowie znów są w pałacu

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s