Krasiczyn – pocisk na wieży i duch Zosi

Na Wieży Zegarowej w zamku w Krasiczynie (woj. podkarpackie), od strony dziedzińca na grubym łańcuchu wisi… pocisk. Kto go tam umieścił?

Pocisk jest jak najbardziej prawdziwy, na szczęście rozbrojony. Pochodzi z walk, które toczyły się na tych ziemiach na przełomie 1914 i 1915 roku. Podczas ostrzału uszkodzone zostały zamkowe mury. Jeden pocisk uderzył w naroże Wieży Zegarowej, ale nie eksplodował. Po walkach ówcześni właściciele Krasiczyna – Sapiehowie, rozbroili go i powiesili na wieży. Podczas II wojny światowej, gdy Armia Czerwona zajęła Krasiczyn, Rosjanie zrobili z pocisku tarczę strzelniczą. Do dzisiaj są na nim ślady po ich kulach.

Kwadratowa Wieża Zegarowa ma 49 metrów. Powstała w początkach XVII wieku, w trakcie przebudowy zamku. To z niej, według legendy skoczyła Zosia, córka księcia Leona Ludwika Sapiehy i księżnej Jadwigi Klementyny. A było to tak: 16-letnia Zosia zakochała się w biednym chłopcu. Rodzice jednak nie chcieli zgodzić się na ich małżeństwo i postanowili jak najszybciej wydać pannę za mąż. Wybrali jej bogatego kandydata, tyle, że kilkakrotnie od dziewczyny starszego. Gdy ubraną w ślubne szaty Zosię prowadzono na spotkanie z narzeczonym, ta poprosiła matkę, aby  pozwoliła jej jeszcze pomodlić się w kaplicy w intencji szczęśliwego związku małżeńskiego. Zamiast jednak do kaplicy, dziewczyna pobiegła na Wieżę Zegarową i rzuciła się z okna na dziedziniec. Dziś duch niedoszłej panny młodej, zwany Bielicą, krąży nocami po zamku i opiekuje się Krasiczynem.

Tyle legenda. Ale Zofia Sapieżanka żyła naprawdę. Nie popełniła jednak samobójstwa, ale zmarła w dzieciństwie na cholerę. Na wieżę zaś można się wdrapać.

Przeczytajcie także:

Krasiczyn – drzewa dla dzieci i spełniające marzenia

Krasiczyn – sgraffito na zamku

 

 

2 uwagi do wpisu “Krasiczyn – pocisk na wieży i duch Zosi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s