Słupsk – najstarsza pizzeria w Polsce

W Słupsku (woj. pomorskie) przy al. Wojska Polskiego 46 znajduje się bar „Poranek”. Tuż przy niej działa mała pizzeria. Cóż w niej takiego? Otóż to, że  jest to najstarsza polska pizzeria. Działa od 8 marca 1974 roku.

Jest pierwsza połowa lat 70. XX wieku. Tadeusz Szołdra, dyrektor ówczesnego Zakładu Nowoczesnych Wdrożeń PSS „Społem” , jedzie do Mediolanu na targi kulinarne. Tam próbuje pizzę, smakuje mu, więc postanawia wypiekać ją także w Słupsku. Tylko gdzie? Wybór pada na bar „Poranek”. I tak oto wiosną 1974 roku w niedużym pomieszczeniu z boku baru stanął piec i cztery stoliki na maksymalnie 10 osób.

Rusza produkcja. Początkowo są pizze z farszem z baraniny, suszonych grzybów, boczniaków, jajka, wędzonej makreli, pieczarek i kiełbasy. I właśnie te dwie ostatnie najbardziej smakują gościom i do dzisiaj są wypiekane. Przez te lata nie zmieniała się też receptura ciasta.

Do przygotowania jednej pizzy potrzeba 14 dag ciasta drożdżowego, 10 dag farszu i 2 dag sera żółtego. Ciasto, po półgodzinnym wyrobieniu, odpoczywa i dalej rośnie. Farsz przygotowuje się dzień wcześniej, żeby ostygł (położony gorący spowoduje, że pizza nie wyrośnie).

Elektryczny piec  z szamotowym wypełnieniem jest włączany o godzinie 6. Nagrzewa się cztery godziny. Na każdej blasze jest dziewięć pizz. Po upieczeniu pizza waży 20 dag. Każdego dnia przy Wojska Polskiego w Słupsku sprzedaje się ok. 500 pizz. Mimo, że są tylko w dwóch rodzajach: z mięsem i z pieczarkami, bardzo nam je polecali. Niestety, była godzina 8 rano, pizzeria była jeszcze zamknięta.

Przeczytajcie także:

Słupsk – biblioteka w kościele

Słupsk – kolorowe niedźwiadki

Słupsk -bursztynowy miś „Słupcio”

Słupsk – czarownica nad basztą

Słupsk -klawiatura fortepianu w parku

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s