Poznań – gdzie urodził się Roman Wilhelmi?

W Poznaniu przy zbiegu ulic Sikorskiego i Przemysłowej na Wildzie wisi tablica upamiętniająca  aktora Romana Wilhelmiego. Czytamy na niej, że na tej ulicy, kiedyś Strumykowej, aktor urodził się w 1936 roku. Ale nie jest ten dom, piękny zresztą –  ten stoi pod 1, a aktor mieszkał pod 11.

Dzisiejsza ulica Sikorskiego w okresie zaborów ulica nosiła nazwę Bachstrasse – od potoku przepływającego nieopodal (niem. bach – strumyk). Strumykową została w 1919 roku. W czasie II wojny światowej nosiła nazwę Joahnn-Sebastian-Bach-Strasse. Sikorskiego jest od 1947 roku.

Ulica jest zabudowana w większości kamienicami z XIX i XX wieku. Ta pod 1, na której wisi tablica, wyróżnia się konstrukcją szkieletową opartą na tzw. pruskim murze, w Poznaniu nazywanym fachwerkiem.  Zbudowano ją ok. 1880 roku. W 1918 roku ulokowała się w niej Wildecka Komenda Straży Ludowej, a w czasie Powstania Wielkopolskiego był w niej jeden z ośmiu punktów werbunkowych w Poznaniu. Dom pod 11 jest znacznie skromniejszy, ale to właśnie w nim urodził się Roman Wilhelmi.

Roman był najstarszym z trojga dzieci Stefanii i Zdzisława Wilhelmich – miał jeszcze braci: Eugeniusza i Adama. Na Wildzie, przy Strumykowej urodził się tylko on. Rodzina z Wildy  przeniosła się na ul. Głogowską, później na Roosevelta i Mylną.

Roman wcale nie był grzecznym chłopcem. Jego szkolne koleżanki często przychodziły do rodziców skarżąc się, że ten ciągnie je za warkocze. Rodzice wysłali więc Romka do szkoły z internatem w Aleksandrowie Kujawskim, prowadzonej przez księży salezjanów. Miał tam nauczyć się dyscypliny. W Aleksandrowie wcale nie stał się grzeczniejszy, ale odkrył swoje powołanie. Wspominał: „Poznałem księdza, który pięknie śpiewał, recytował i prowadził amatorski teatr w jednej z salek parafialnych. Zacząłem tam występować. Po opuszczeniu szkoły nie miałem wątpliwości, kim chcę być”.

Scenicznym debiutem u salezjanów była rola Chrystusa. Polegała na tym, że chłopak został jako Chrystus włożony do kosza i przeniesiony przez scenę.

Mając 15 lat Roman wystartował w konkursie recytatorskim, organizowanym przez poznańskie radio. Wygrał, a nagrodą za zwycięstwo był aparat fotograficzny Leica. W 1954 roku zdawał do  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Komisja egzaminacyjna pozytywnie oceniła jego umiejętności, tylko Adam Hanuszkiewicz był przeciwny przyjęciu chłopaka – uważał, że aktor powinien być wysoki, a Wilhelmi miał „zaledwie” 176 cm. Ale ostatecznie dostał się. Szkołę ukończył w 1958 roku. Chciał wyjechać do Gdańska, lecz  został aktorem warszawskiego Teatru Ateneum.

Przez pierwsze lata Wilhelmi grał głównie trzecioplanowe role „blisko halabardy”. Nosił się nawet z myślą o porzuceniu teatru. A później się zaczęło… Zasłynął rolą porucznika Olgierda Jarosza (1966 r.) w serialu „Czterej pancerni i pies”.  Potem były m.in.  „Zaklęte rewiry” , „Kariera Nikodema Dyzmy”,  „Alternatywy 4″.  Grał u Andrzeja Munka („Eroica”), Aleksandra Forda („Krzyżacy”), Andrzeja Wajdy („Bez znieczulenia”), a także u Janusza Morgensterna, Filipa Bajona, Jana Rybkowskiego, Andrzeja Żuławskiego, Kazimierza Kutza.

Zmarł w listopadzie 1991 roku  w Warszawie. Miał zaledwie 55 lat. Tablicę na ul. Sikorskiego odsłonięto  w grudniu 2012 roku.

Przeczytajcie także:

Poznań – mural Brzozowskiego w Novotelu

Poznań – willa Hermanna

Poznań – zajezdnia „Gajowa”

Poznań – prof. Święcicki na ławeczce

Poznań – stare nowe kino „Rialto”

Poznań – abakany na cytadeli

Poznań – Barańczak na UAM

Poznań – kantor na Garbarach

Poznań – dom szachulcowy przy Dąbrowskiego

Poznań – Iłłakiewiczówna „na wygnaniu”

Poznań – design w drukarni Concordia

Poznań – Iglica na targach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s