Skępe – koziołek w fontannie

Na rynku w Skępem (woj. kujawsko-pomorskie) w fontannie stoi koziołek. Dlaczego i kto go tam ustawił?

Skępe po raz pierwszy zostało wymienione w dokumentach z lat 1434–1444. Wówczas to król Władysław Warneńczyk wydał zgodę na lokację miasta. W 1867 roku Skępe utraciło prawa miejskie, ale przywrócono je w 1997 roku.

Miasto nigdy nie było bogate. Przed II wojną światową, a nawet po niej,  wielu mieszkańców zamiast krów hodowało kozy. Aby nie zapomnieć o tym, w latach 70. XX wieku kowal Franciszek Sobociński wymyślił, aby właśnie koziołek stanął na rynku. Projekt zwierzaka wykonał emerytowany nauczyciel, skępianin Jerzy Szczepkowski. Przygotowano drewnianą formę, a we Włocławku wykonano brązowy odlew. Gdy w 1979 roku miejscowi rzemieślnicy i handlowcy ufundowali fontannę,  na dużym, polnym kamieniu stanął metalowy koziołek. Szybko stał się symbolem miasta. Do tego stopnia, że mieszkańców Skępego nazywa się Kozłami, a miejscowość – Kozłowem.

A skąd w ogóle nazwa miejscowości? Otóż  według jednej  wersji  Skępe zawdzięcza ją nieurodzajnym i skąpym glebom. Według innej, sprawiło to malownicze położenie osady na kępie rozłożonej wśród jezior i bagien – kępa z czasem stała się Skępem. Jeszcze inni, złośliwi,  mówią, że to od charakteru mieszkańców, wyjątkowo podobno skąpych…

Przeczytajcie także:

Skępe – Matka Boża Brzemienna u bernardynów 

 

Jedna uwaga do wpisu “Skępe – koziołek w fontannie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s