Nowodworce – straż pożarna w muzeum

Spływ kajakowy z Supraśla kończymy w Nowodworcach (woj. podlaskie). W tej niewielkiej wsi (ok. 500 mieszkańców) zobaczyliśmy coś, co bardzo nas zadziwiło i uradowało – otóż na niewielkim placu stoją stare wozy strażackie. To unikatowe Muzeum Straży Pożarnej.

Otwarto je w 2000 roku. Na placu stoi kilka  zabytkowych samochodów,  motopompy oraz wóz konny wyposażony w motopompę spalinową.  Na ścianach wisza węże, łopaty  i bosaki. Najstarszy wóz strażacki ma około 45 lat. Wozy były używane przez straż do 2004 roku! Jak nas zapewnił napotkany mieszkaniec, muzealne wozy są sprawne i raz do roku biorą udział w przejeździe przez pobliskie miejscowości.

Ochotniczą Straż Pożarną zorganizowano w Nowodworcach w 1950 roku, remizę oddano do użytku w 1962 roku. Na pomysł utworzenia  muzeum wpadł ówczesny  szef OSP Jerzy Domanowski.  Kupowane na terenie całego województwa pojazdy po wyremontowaniu ustawiano na placu koło remizy. Z pomocą gminy  wybudowano wiaty. W efekcie powstało bardzo interesujące muzeum, którego mogą pozazdrościć o wiele większe miejscowości.

Choć nie jesteśmy pasjonatami straży pożarnej, takie inicjatywy popieramy całym sercem. Tym bardziej, że wozy doskonale widać z drogi, można je więc oglądać każdego dnia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s