Supraśl – Dom Ludowy

Budynek Domu Ludowego w Supraślu (woj. podlaskie) przy ul. Piłsudskiego 11 jest niezwykły. Dwukondygnacyjny,  z przeszkloną klatką schodową (tzw. termometrem), w całości wybudowany z drewna jest  przykładem architektury międzywojennego modernizmu. Po remoncie w 2015 roku, podczas którego pomalowano go na jasny kolor, dom prezentuje się doprawdy wspaniale.

Budynek powstał w 1934 roku. Stanął pomiędzy dwoma kościołami. Ufundowali go mieszkańcy Supraśla i nazwali Domem Ludowym im. Mariana Zyndram-Kościałkowskiego (początkowo miał mieć za patrona Józefa Piłsudskiego, ostatecznie został nim wojewoda białostocki). Jest dziełem warszawskiego architekta Jarosława Girina, który dla Białegostoku stworzył Teatr Dramatyczny.  Drewno na budowę podarował fabrykant supraski Konstanty Zachert.

Dom otwarto w 1935 roku. Był sercem życia artystycznego miasta. Mieścił salę widowiskową na 300 miejsc, biura Zarządu Miejskiego i pomieszczenia organizacji młodzieżowych. Tutaj odbywały się oficjalne uroczystości, działało kino, a także występowały zespoły teatralne i muzyczne, m.in. w latach 1937-1939 warszawski Teatr „Reduta”.

Budynek przeżył wojnę. Wyremontowany (zabudowano wówczas m.in. antresolę) pomieścił  kino, urząd stanu cywilnego, przychodnię i lokal gastronomiczny.  W 1996 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Ostatni remont,  prowadzony w latach 2013-1015, przywrócił budynkowi elementy przedwojenne. Odtworzono np.  balkon nad drzwiami wejściowymi na widownię, pozostawiono  oryginalną drewnianą podłogę z dębowych desek. Powstała też zewnętrzna scena letnia, której nie zrealizowano w 1934 roku. Ma ona formę wiaty podpartej słupami stalowymi. Dziś budynek jest kinem i teatrem z nowoczesną akustyką i techniką sceniczną.

Dom Ludowy w Supraślu (już bez patrona) wygląda wspaniale. W 2016 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany w kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane”.

Przeczytajcie także:

Supraśl – ratusz w szkole baronowej Zachert

Supraśl -domy tkaczy i Citroen

Supraśl – pałac Buchholtza

Supraśl – krzyż na skarpie

Supraśl – święci w kościele św. Trójcy

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s