Sierpc – nowoczesny Skansen

Sierpc (woj. mazowieckie) znany jest przede wszystkim ze skansenu. Ale tuż obok wejścia do muzeum  wsi, od strony ul. Narutowicza stoją trzy nowoczesne budowle – to hotel Skansen Conference & Spa.

Wszystkie budynki mają identyczny kształt – przypominają wiejskie stodoły. Ale każdy jest zbudowany z innego materiału: jeden z drewna, drugi z cegły, a trzeci z łupka kamiennego. Mają one  symbolizować ogień, wodę i sacrum. Tak zresztą nazwane są budynki. I choć wyglądają tak samo, każdy z nich ma inne przeznaczenie.

W budynku „Woda” , nawiązującym do żywiołu symbolizującego odrodzenie, znajduje się hotel dla 150 osób, basen pływacki o długości 18 m, brodzik dla dzieci  i część rekreacyjna z masażem ściennym, gejzerem, wodospadem, deszczownicą, fontanną i jacuzzi (wewnętrzne i zewnętrzne). W pokojach dominuje styl skandynawski, podkreślany przez biel i drewno.  Środkowy budynek to „Ogień”. Ten żywioł symbolizuje ciepło domowego ogniska. W tej część mieści się recepcja i  restauracja. Wnętrza i elewację wykonano z naturalnego łupka kamiennego, a elementy konstrukcji budynku z betonu, który nie zasłonięty jest też ozdobą. Sporo tu też kominków. W „Sacrum”, którego nazwa nawiązuje do potrzeby kontaktu z siłami wyższymi i duchowego rozwoju, znajdują się sale konferencyjne na 300 osób. Elewację i salę widowiskowo-konferencyjną pokrywa ręcznie formowana cegła. Wszystkie budynki są połączone zielonymi skarpami.

Projekt powstał w pracowni Consultor, głównymi projektantami byli Joanna i Michał Kapturczakowie. Projektem wnętrz zajęła się Anita Horowska z pracowni Ahor.

Hotel został otwarty pod koniec 2015 roku. Kosztował około 43 mln zł (netto). Pokryło go dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 proc. kosztów kwalifikowanych), budżetu państwa (14 proc.) i budżetu województwa mazowieckiego (1 proc.).

Nam się podobał.

Przeczytajcie także:

Sierpc – wędrujący pomnik chłopa

Sierpc – Muzeum Wsi Mazowieckiej

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s