Sierpc – wędrujący pomnik chłopa

Od chwili odsłonięcia w 2015 roku pomnik chłopa odbył podróż m.in. po Małopolsce i Lubelszczyźnie. My spotkaliśmy go w maju 2018 roku w Sierpcu (woj. mazowieckie). Stał (siedział?) na skwerku przy ul. Kilińskiego, Reymonta i 11 Listopada.

Chłop jest odlany z żywicy. Siedzi na przewróconej pustej bańce mleka na wysokim wysięgniku w pozie Chrystusa Frasobliwego. Całość zamontowana jest na „gnojarzu” – rozrzutniku nawozu.

Autorem instalacji jest Daniel Rycharski,  artysta plastyk  urodzony w Kurówku (gmina Gozdowo, powiat Sierpc). Chłop ma rysy Adama Pesty, sołtysa Kurówka. W chwili powstania rozrzutnik do nawozu był pomalowany na czarno, po bokach miał łańcuchy (symbole zniewolenia), widły (żywią i bronią) oraz orła.

Inspiracją dla artysty był projekt pomnika Albrechta Dürera poświęcony krwawo stłumionym buntom chłopskim z XVI wieku. U Dürera skulona postać chłopa miała siedzieć na postumencie zbudowanym kolejno ze skrzyni, kotła, miski z serem, maselnicy, dzbana, snopka zboża, wideł i skrobaczek do usuwania błota. W plecy mężczyzny wbity miał być miecz.
Pomnik Dürera nigdy nie powstał. Dzieło  Rycharskiego jak najbardziej.

W Sierpcu na tablicy informacyjnej przy instalacji czytamy, że stanęła ona w miejscu spalonej synagodze. Dlatego w Sierpcu pomnik ma kolor straży pożarnej (czerwony) i wykorzystuje prawdziwy sprzęt ratowniczy zniszczony w trakcie akcji. Ma nie tylko przypominać o  wydarzeniu z 1939 roku, czyli spaleniu synagogi, ale również być manifestem o moralnej potrzebie współdziałania dla wszystkich zagrożonych i dyskryminowanych. Bo instalacja pełni funkcję mobilnej trybuny, z której można zabrać głos. Ufff…

Przeczytajcie też:

Sierpc – Muzeum Wsi Mazowieckiej

Sierpc – nowoczesny Skansen

31749435_10214315880004667_915847616334397440_n

2 uwagi do wpisu “Sierpc – wędrujący pomnik chłopa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s