Mińsk Mazowiecki – warszawskie mieszkanie Himilsbacha

W pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie) odkryliśmy niezwykle miejsce  – przeniesione z Warszawy, z ulicy Górnośląskiej, mieszkanie Barbary i Jana Himilsbachów. Wielka to gratka dla miłośników talentu Jasia!

Jako aktor Himilsbach zadebiutował w „Rejsie” Marka Piwowskiego, tworząc niezapomniany duet komediowy ze Zdzisławem Maklakiewiczem. Wystąpił też m.in. w „Dziewczynach do wzięcia”, „Czterdziestolatku”, „Daleko od szosy”, „Janie Serce”, „Polskich drogach”, „Rodzinie Leśniewskich”.  W sumie zagrał w około pięćdziesięciu filmach. W każdym był właściwie taki sam, bo nie tyle grał, co po prostu był sobą.

Życiorys Jana Himilsbacha  pełen jest niejasności. Chociażby data jego urodzin – 31 listopada 1931 rok. A przecież listopad ma 30 dni. Więc kiedy przyszedł na świat?  Pytany o to mówił: „Jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica.” Pewne jest natomiast, że urodził się w Mińsku Mazowieckim. Ale już z rodzicami też jest kłopot. Zresztą Jan wcale nie starał się wyjaśniać wątpliwości i co więcej, w każdym niemal wywiadzie, a udzielił ich ok. 700, wprowadzał do biografii nowe wątki. Uzasadniał to, mówiąc: „No bo ile razy można pieprzyć wciąż jedno i to samo.”

Mieszkanie przy Górnośląskiej w Warszawie było niewielkie –  jeden”  „duży” pokój, drugi mniejszy, który Barbara i Jan przeznaczyli  na „gabinet” Jasia, ślepa kuchnia z piecykiem gazowym i łazienka z ciepłą wodą. Meble to wersalka, regaliki z Cepelii , biurko. Wszystko to można zobaczyć w Mińsku Mazowieckim. Biurko jest przykryte szkłem, a pod nim rękopisy, parę zdjęć. W  szufladach zegarki, okulary, paszport, długopisy. Na blacie maszyna do pisania z zaczętym tekstem.  W jednym z wywiadów żona wspominała, że Jan na początku pisał ręcznie, ale marnie mu szło, sam siebie nie umiał odczytać. Potem od Artura Sandauera dostał starą, dobrą maszynę do pisania, remingtona. Pożyczył ją kiedyś koledze i już nie wróciła. Kupił więc nową. Bo też Himilsbach, o czym się często zapomina, był pisarzem. W początkach swojej kariery cieszył się sławą autora najdłuższego tytułu wiersza. Brzmiał on: „List do Achmeda Sulejmana z Sudanu, który w drodze do ojczystego kraju z Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie odwiedził Polskę”. Napisał wiele opowiadań, a debiutował „Monidłem” (na jego podstawie Antoni Krauze w 1969 roku nakręcił film „Monidło”).

Himilsbach był z zawodu kamieniarzem. Pracował na Powązkach.  Podobno osobiście wykuł nagrobek Marka Hłaski. Tę pracę cenił nawet wyżej niż twórczość literacką, bo, jak mówił: „moim dziełem granitowym nikt sobie dupy nie podetrze”.

Lampka biurkowa jest zrobiona z butelki po winie. W szklanej popielniczce leży paczka „Popularnych”.  To właśnie paleniu i piciu Himilsbach zawdzięcza swój charakterystyczny głos.  W piciu się zatracał. Przestał, gdy rozpoznano u niego chorobę Bürgera. Długo jednak w abstynencji nie wytrzymał. W listopadzie 1988 roku pił od kilku dni. Gdy nie reagował na głosy współbiesiadników, któryś go trącił i poczęstował piwem.  Wtedy dopiero dostrzegli, że Jan nie żyje. Przyjęto, że zmarł  11 listopada. Jego żona, Barbara zmarła w 2013 roku.  Wyposażenie ich mieszkania i wiele drobiazgów przekazały siostrzenice żony: Irena Wiśniewska i Małgorzata Wiśniewska-Ruszczyk.

Oglądamy zdjęcia z planów, monidło, portrety namalowane przez Jana Młodożeńca. Jest szafa pełna ubrań i co bardzo nam się podobało – widok z okien ich warszawskiego mieszkania. Czas się zatrzymał.

Przeczytajcie także:

Mińsk Mazowiecki – pisarz Himilsbach

Mińsk Mazowiecki – Dernałowiczowie znów są w pałac

 

2 uwagi do wpisu “Mińsk Mazowiecki – warszawskie mieszkanie Himilsbacha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s