Jadów – Sanktuarium Świętego Krzyża

W rogu rynku w Jadowie (woj. mazowieckie) stoi kościół. Od września 2013 roku jest on Sanktuarium Świętego Krzyża.  To jedyne miejsce na terenie diecezji warszawsko-praskiej i jedno z nielicznych w Polsce, które posiada relikwie krzyża. A ma je od 1893 roku. Ofiarował je kościołowi  kardynał Mieczysław Ledóchowski, prymas Polski w latach 1866-1886.
Jadów był kiedyś miasteczkiem, dziś jest wsią. Pierwotna nazwa osady brzmiała „Jady” i związana była z występowaniem w okolicznych lasach jadowitych węży i gadów. Z biegiem czasu nazwa przekształciła się w „Jadowo”,  a następnie Jadów.

Pierwszy modrzewiowy kościół powstał tu w 1473 roku. Spłonął w czasie najazdów szwedzkich. W jego miejscu ówczesny  proboszcz ks. Marcin Koźliński, postawił drugą świątynię, również drewnianą. W  I połowie XVIII wie­ku w Jadowie powstała mansjonaria (mansjonarz to kapłan niższej rang, ale zobowiązany pełnić wyznaczone funkcje duszpasterskie i liturgiczne przy katedrach, kolegiatach i znaczniejszych parafiach). Mansjoneria  funkcjono­wała w Jadowie kilkadziesiąt lat.

W 1818 roku należące do Królestwa Polskiego do­bra jadowskie zostały przyznane rodzinie Zamoyskich. Na skutek starań hrabiego Stanisława Zamoyskiego, Jadów  w 1823 roku otrzymał prawa miejskie (utracił je na mocy ukazu cara Aleksandra II w 1869 roku).  W 1882 roku ruszyła budowa nowego, trzeciego już kościoła. Dziedzic hrabia Zdzisław Zamoyski ofiarował na ten cel część funduszy i materiały bu­dowlane uzyskane z rozbiórki dawnego dworu w Zawiszynie.  Świątynię wznoszono do 1886 roku. Jej konse­kracji dokonał arcybiskup warszawski ks. Wincenty Chruściel-Popiel.

Kościół  w Jadowie jest dziełem architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, twórcy wielu mazowieckich świątyń. Jadowski kościół  wzniesiono w stylu neogotyckim, ale elementy i detale reprezentują styl neoromański. We wnętrzu znajdują się oryginalne rokokowe organy. W wieży kościelnej umieszczone są trzy dzwony.

Relikwie krzyża w czasie II wojny światowej zostały ukryte w mensie bocznego ołtarza. Odnaleziono je dopiero w 1994 roku. Oprawione w relikwiarz są udostępniane wiernym do adoracji  w święto Podwyższenia Krzyża, w Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej i  w Niedzielę Palmową podczas procesji ulicami Jadowa.

Przeczytajcie także:

Jadów – tradycyjne pyszne lody

Jadów – cmentarz żydowski

Jadow kościól

2 uwagi do wpisu “Jadów – Sanktuarium Świętego Krzyża

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s