Toruń – wieża ratusza

Nad rynkiem Starego Miasta w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) góruje wieża ratusza. To nie tylko najstarsza część tej budowli, ale też najstarsza wieża tego typu na terenie środkowej i wschodniej Europy.

Zanim ratusz w Toruniu stał się czworoboczną budowlą, w miejscu jednego jego skrzydła w XIII wieku stał dom kupiecki z sukiennicami. W 1274 roku wybudowano wieżę i tzw. ławy chlebowe. Tak więc na rynku znajdowały się wówczas dwa długie równoległe budynki połączone murami. Wieża przylegała do ław chlebowych. Pod koniec XIV wieku wyburzono stare budynki, pozostawiając jedynie wieżę, którą zresztą podwyższono, i wzniesiono całkiem nową budowlę. Powstał wtedy zamknięty, czteroskrzydłowy budynek  na planie prostokąta o wymiarach 44 × 52 m, z wewnętrznym dziedzińcem, na który wchodziło się poprzez cztery bramy znajdujące się pośrodku każdego ze skrzydeł.

Wieżę przykryto hełmem. Wtedy też pojawił się zegar pokazujący godzinę na cztery strony świata (dzwony: godzinowy i minutowy, oraz kuranty pochodzą z 1728 roku). Około 1430 roku na czubku wieży ustawiono bardziej strzelisty hełm zakończony latarnią z iglicą zwieńczoną chorągiewką. Podczas remontu w 1593 roku pomalowano go na zielono, a na wierzchołku iglicy umieszczono złotą koronę. U podstawy hełmu, na wysokości 40 metrów, znajdował się taras otoczony żelaznymi kratami. Hełm spłonął w 1703 roku, w czasie bombardowania przez Szwedów. Wieżę nakryto wówczas dachem. Miał to być rozwiązanie tymczasowe, a trwa do dziś!

Na wieżę można wchodzić (uwaga, bilet normalny kosztuje aż 12 złotych!). Na szczyt prowadzi 175 schodów, najpierw murowanych, wspinających się wąską, okrągłą ceglaną klatką schodową, a w górnych kondygnacjach – drewnianych. Na wysokości pierwszego i drugiego piętra widoczna jest już ściana XIII-wiecznej wieży z polichromiami. Z platformy rozpościera się rzeczywiście piękna panorama na ceglany Toruń.

Przeczytajcie także:

Toruń – płyty ze św. Jerzego w ratuszu

Toruń – Foch w ratuszu

Toruń – planetarium w gazowni

Toruń – malowidła w NMP

Toruń – kościół Rydzyka

Toruń -koncertowe Jordanki

Toruń – „Rejs” na bulwarze

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s