Góra Kalwaria – kościół „Na Górce”

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górze Kalwarii (woj. mazowieckie) nazywany jest „Na Górce”. Zresztą nic dziwnego, stoi bowiem na lekkim wzniesieniu. Wzgórze to usypano specjalnie, a było to w roku 1668.

Kościół to dawna kaplica Piłata, jedna z nielicznych, które pozostały po wielkim założeniu biskupa Stefana Wierzbowskiego. Gdy osada Góra stawała się Kalwarią, powstało sześć kościołów z klasztorami (bernardynów, pijarów, filipinów, komunistów, marianów i dominikanów) oraz 35 kaplic. Kaplica Piłata znajduje się pośrodku krzyża utworzonego z ulic Pijarskiej i  Dominikańskiej (ramię poziome krzyża) oraz Kalwaryjskiej i Piłsudskiego (ramię pionowe). Była  początkową stacją Drogi Pasyjnej. Świątynią opiekowali się filipini.

Kościół „Na Górce” został konsekrowany w 1679 roku. Pod koniec XVII wieku został przebudowany. Ze starego kościoła pozostał barokowy krzyż i figura Jezusa Ubiczowanego. W podziemiach świątyni, pod częścią ołtarzową znajduje się krypta, w której od 1791 roku spoczywają szczątki biskupa Wierzbowskiego, fundatora kaplicy Piłata i całego miasta. W 1879 roku świątynia otrzymała wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Zaniedbany kościół został odremontowany w latach 80. XX wieku. Dziś służy przede wszystkim duszpasterstwu młodzieży prowadzonemu przez księży marianów. Jest kościołem filialnym parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Jeszcze do niedawna w kościele znajdowała się woskowa Pieta, wykonana  pod koniec XVI wieku na Zachodzie Europy. Do Góry Kalwarii trafiła w 1673 roku jako dar Eleonory Wiśniowieckiej, wdowy po królu Michale Korybucie. Dziś Pieta jest po remoncie i jest wystawiona w kościele parafialnym przy ul. bł. Księdza Zygmunta Sajny 2. Ma jednak wrócić na swoje miejsce.

Przeczytajcie także:

Góra Kalwaria – cmentarz żydowski

Góra Kalwaria – kramy przy ratuszu

Góra Kalwaria – dom pomocy za murem

Góra Kalwaria – Bieliński w kościele Niepokalanego Poczęcia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s