Ciechocinek – Grzybek Raczyńskiego

Jest jednym z symboli Ciechocinka (woj. kujawsko-pomorskie). Stojąca w centrum miasta fontanna od początku miała kształt grzyba. Tak też została nazwana – to po prostu Grzybek.

Grzybek został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. Architekt był wnukiem Bolesława – pierwszego dyrektora Zakładu Wód Mineralnych w Ciechocinku i synem Mariana – wieloletniego dyrektora Zakładu Zdrojowego. Architekturę początkowo studiował w Warszawskim Instytucie Politechnicznym, później, w latach 1911-14 na Politechnice w Berlinie – Charlottenburgu, następnie przez rok na kursach przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przerwała mu dwuletnia służba w Wojsku Polskim. Dyplom inżyniera architekta Jerzy Raczyński uzyskał w 1923 roku. Pozostał w Warszawie i do końca życia (zginął tragicznie w 1930 roku podczas samotnej wyprawie łódką w górę Wisły) pracował na Politechnice Warszawskiej.

Grzybek w Ciechocinku jest nie tyko ozdobą miasta, pełni także funkcję przemysłową. Fontanna jest bowiem obudową źródła nr 11, głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Przez nią przepływa ona do tężni. Wypływająca z Grzybka woda nasyca powietrze aerozolem bogatym w lecznicze cząsteczki jodu.

Fontanna kilkakrotnie była remontowany, ale nie zmieniono jej kształtu. Została nieco powiększona i przesunięta kilka metrów w stosunku do pierwotnego  położenia. Wciąż jest naturalnym inhalatorium, pod którym zbierają się kuracjusze i goście odwiedzający miasto.

Przeczytajcie także:

Ciechocinek – „Jaś i Małgosia”

Ciechocinek – Waldorff przed teatrem

04, ciechocinek z grupą Ząbki

 

4 uwagi do wpisu “Ciechocinek – Grzybek Raczyńskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s