Toruń – Foch w ratuszu

Na jednej ze ścian ratusza w Toruniu, od strony dziedzińca, wisi tablica poświęcona marszałkowi Ferdynandowi Fochowi – honorowemu obywatelowi miasta. Czym zasłużył się Francuz, że został tak uhonorowany?

Pierwsza tablica zawisła na ścianie ratusza w Toruniu 3 września 1929 roku. Zaginiona (zapewne w czasie II wojny światowej), w 2014 roku została zastąpiona nową-kopią zniszczonej. Jej autorem jest Tadeusz Porębski.

Ferdynand Foch urodził się w 1851 roku w Tarbes u podnóża Pirenejów. Ukończył Oficerską Szkołę Inżynieryjną Artylerii. Przed wybuchem I wojny światowej był wykładowcą we Francuskiej Wyższej Szkole Wojennej. Dowodził  9 Armią podczas zwycięskiej bitwy nad Marną w 1914 r. W 1917 roku został szefem Sztabu Generalnego. W 1918 przeprowadził udaną kontrofensywę nad Sommą, która zdecydowała o klęsce Niemiec. Jako naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim przyjął bezwarunkową kapitulację Niemiec w Compiegne. Zmarł  w 1929 roku w wieku 78 lat w Paryżu. Został pochowany w paryskim Kościele Inwalidów.

Foch był wielkim wrogiem Niemiec, dążył do ostatecznego ich zniszczenia, natomiast zawsze stawał po stronie Polski. Wymusił np. na rządzie niemieckim przerwanie działań przeciwko powstańcom wielkopolskim. Planował nawet wspólne uderzenie z Polską na Niemcy.  Józef Piłsudski w 1921 roku w szkole wojskowej w Saint-Cyr odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim marszałka Focha.

13 kwietnia 1923 Prezydent RP Stanisław Wojciechowski nadał Ferdynandowi Fochowi tytuł marszałka Polski. Foch przyjechał do Polski 2 maja 1923 roku. Buławę marszałkowską odebrał już na dworcu w Dziedzicach, a następnego dnia brał udział w uroczystym odsłonięciu pomnika księcia Józefa Poniatowskiego.

W Toruniu marszałek nie był. To wcale nie przeszkadzało, aby korporacje miejskie w 1923 roku nadały Fochowi tytuł honorowego obywatela Torunia. Marszałek tytuł odebrał w Poznaniu, w Sali Złotej poznańskiego Ratusza.

Po śmierci Focha władze Torunia rzuciły projekt uczczenia pamięci swego honorowego obywatela stosowną tablicą. Powstał komitet. Tablicę wykonał według  projektu inż. architekta Kazimierza Ulatowskiego artysta-rzeźbiarz Władysław Marcinkowski z Poznania (twórca m.in. pomnika Słowackiego w Miłosławiu – pisaliśmy o nim w poście  Miłosław – pierwszy pomnik Słowackiego). Tablica powstała z brązowego  popiersia kajzera Wilhelma II, które dawniej zdobiło jedną z sal ratusza toruńskiego.

Przeczytajcie także:

Toruń – płyty ze św. Jerzego w ratuszu

Toruń – planetarium w gazowni

Toruń – malowidła w NMP

Toruń – kościół Rydzyka

Toruń -koncertowe Jordanki

Toruń – „Rejs” na bulwarze

Toruń – wieża ratusza

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s