Podkowa Leśna – Parów Sójek

W Podkowie Leśnej (woj. mazowieckie) pod prawej stronie torów WKD jadąc od Warszawy, rozciąga się Parów Sójek. Pięknie tu o każdej porze roku. Nie tylko nam się tu podoba, Jarosław Iwaszkiewicz tak wspominał to miejsce:

„Kiedy zamieszkałem w Podkowie Leśnej pierwszy raz, był to głęboki las, daleki od osiedli ludzkich, i można tu było dojechać tylko koleją z Dworca Wiedeńskiego, później z prowizorycznego Głównego do Brwinowa, a przestrzeń między Brwinowem i Podkową trzeba było przemierzyć piechotą; czasem tylko jeździło się końmi. Droga pomiędzy Brwinowem i Podkową była jeszcze dziewicza, a właściwie dzika, i wzbudzała podziw Karola Szymanowskiego, któremu przypominała ukraińskie wertepy (…).

Idziemy więc tę samą trasą, wzdłuż strumyka, którą tak polubił Karol Szymanowski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku. Parów to niewielka dolinka porośnięta prawie 150-letnimi drzewami liściastymi. Są tu dęby, lipy i graby o wymiarach pomnikowych oraz jesiony, wiązy i  olsza czarna. Środkiem płynie strumień Niwka. Podobno latem rzeczka wysycha, ale my byliśmy w Podkowie w październiku i woda płynęła bardzo bystro. Parów jest ekologicznym korytarzem dla wielu gatunków ptaków. Nazwa wskazuje na obecność przede wszystkim sójek, my ich jednak ani nie widzieliśmy, ani nie słyszeliśmy.  Napotkani mieszkańcy twierdzą, że tych ptaków jest tu całkiem sporo. I wcale nie przeszkadza im sąsiedztwo kolejki oraz domów na stokach wąwozu. Na pewno wrócimy tu jeszcze, może wtedy je spotkamy?

Przeczytajcie także:

Podkowa Leśna – warszawiacy na cmentarzu

Podkowa Leśna – spotkanie w Kasynie

Stawisko – Stryjeński, Kenar i kapliczka

Podkowa Leśna – kościół ogród

Stawisko: Witkacy u Iwaszkiewiczów

Podkowa Leśna – Matka Boska nad kamieniem

Milanówek – wille dla Turczynek

Podkowa Leśna – Węgrzy na cmentarzu

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s