Chorzów – pałacowa brama zoo

Śląski Ogród Zoologiczny położony w Parku Śląskim w Chorzowie powstał w 1954 roku. Ale prowadząca do niego główna brama jest znacznie starsza – pochodzi z 1876 roku. Skąd się wzięła?

Brama przyjechała do Chorzowa w 1958 roku. Przedtem zdobiła wejście do pałacu w Świerklańcu (woj. śląskie). Pałac powstał w 1876 roku. Zbudował go hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Był prezentem ślubnym hrabiego dla żony Blanki de Paiva. Świerklaniec zachwycił wszystkich. Pałac w stylu Ludwika XIII  zaprojektował francuski architekt Hector Lefuel,  ten sam, który kończył m.in. budowę Luwru. W Świerklańcu stworzył „mały Wersal”. Pałac spłonął w 1945 roku. W 1962 roku reszta murów została wysadzona w powietrze. Ocalały wówczas baseny, fontanny, rzeźby zwierząt, Pałac Kawalera, kościół w parku, a także brama pałacowa. I to właśnie ona w 1958 roku została przeniesiona do ówczesnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, a dziś Parku Śląskiego w Chorzowie. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób została uratowana przed zniszczeniem, inni natomiast, że ją zwyczajnie ukradziono…  Jakkolwiek by było, od prawie 60 lat zdobi główne wejście do ogrodu zoologicznego.  Znajduje się na wprost Żyrafy (pisaliśmy o niej w poście Chorzów – śląska Żyrafa). Wraz z bramą do Chorzowa przyjechały także fragmenty stalowego ogrodzenia pałacowego.

Brama, wpisana do rejestru zabytków, dziś odnowiona, prezentuje się całkiem, całkiem. Ale od czasu do czasu odzywają się głosy, że powinna jednak wrócić do Świerklańca…

Przeczytajcie także:

Chorzów – „Kapelusz” w parku

Chorzów – sztuka na Stadionie Śląskim

Chorzów – kolejka Elka w parku

IMG_0575

 

 

5 uwag do wpisu “Chorzów – pałacowa brama zoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s