Łódź – psia łapa w cegle z XV wieku

Łódź nie jest starym miastem, a tymczasem znajduje się w niej zabytek z XV wieku! To cegła z  odciskiem łapy psa. Została wmurowana w słupek bramy wjazdowej przy ul. Kopernika 5.

Cegła nie pochodzi z Łodzi, przyjechała aż z Fromborka. Jest jednak jak najbardziej autentyczna, co potwierdza stosowny certyfikat zaświadczający, że została ona wydobyta podczas prac archeologicznych na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Skąd się jednak wzięła w Łodzi?

Otóż to inicjatywa łódzkiego artysty Zbigniewa Janeczka, prezesa Towarzystwa Miłośników Fromborka,  tworzącego m.in.  cykle grafik inspirowane Łodzią i Fromborkiem.  Pomyślał on, aby nadać łódzkim ulicom specjalne metryki i np. na ulicy Kopernika zawiesić coś związanego z astronomem. I tak oto pojawiła się fromborska cegła. Wmurowano ją  1 kwietnia 2005 roku. Nie bez przyczyny wybrano Prima Aprilis, bo XV-wieczna cegła w Łodzi jest tzw. fałszywym zabytkiem, ale bardzo zabawnym.

Willa została wzniesiona w 1912 roku przez właściciela pobliskiej Fabryki Tasiem, koronek i guzików – Ernsta Wevera. Była budynkiem mieszkalno-biurowym.  Przetrwała II wojnę światową, a po upaństwowieniu fabryki  i utworzeniu w ich zabudowaniach Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego „Lenora”, stała się zakładowym przedszkolem. Placówkę zlikwidowano w 1994 roku. Przez następnie 10 lat dom stał pusty i niszczał. W 2003 roku budynek kupił Wiesław Lewandowski i po remoncie przeznaczył go na główną siedzibę swej włocławskiej firmy, produkującej papiery higieniczne. A że właściciel lubi historię, zgodził się na propozycję wmurowania  cegły z Fromborka.

Skąd w ogóle odcisk łapy psa na cegle? Podobno tak znakowano je podczas wyrobu, aby rozliczyć ilość zużytego materiału.

Przeczytajcie także:

Łódź – lecznica „Pod koniem”

Łódź – willa z horroru „Dom”

Łódź – lustrzany Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej

Łódź – nowoczesny dworzec Fabryczna

Łódź – bajki w muzeum Se-Ma-For

Łódź – nowa-stara EC1

Łódź – wstrząsająca stacja Radegast

Łódź – „nowy” cmentarz żydowski

Łódź – prowokujący napis Betlejewskiego

Łódź – beczki Grohmana

Łódź – pomnik mieszkańców na Piotrkowskiej

Łódź – słynna Trójka

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s