Łódź – willa z horroru „Dom”

Ruda Pabianicka była kiedyś odrębnym miastem, dziś jest jednym z osiedli Łodzi. Dawniej w Rudzie mieszkało wielu Niemców i Żydów, którzy pozostawili po sobie sporo domów.  Np. przy ul. Scaleniowej 18 do 1939 roku w pięknej drewnianej willi letnie miesiące spędzała rodzina żydowskiego przemysłowca Szai Światłowskiego. Dziś  ten dom można oglądać w Łodzi, w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, przy ul. Piotrkowskiej 282.

Szaja Światłowski był udziałowcem łódzkiej Fabryki Wyrobów Wełnianych Światłowski, Kon i Brener. Wedle przekazów dom przy ul. Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej  był prezentem dla żony – Klary, która chorowała na suchoty. Willa stanęła z dala od fabrycznych kominów i miasta, na posesji otoczonej sadem jabłkowym, szklarniami i ogrodami zimowymi. Nie wiadomo, kto projektował budowlę przy Scaleniowej, ale willa miała bliźniaczkę – identyczny dom stał na przeciwległym krańcu miasta. Jej twórcą był nieznany z nazwiska niemiecki architekt. Dom Szai był drugi. Pierwsza konstrukcja nie przetrwała, została rozebrana w 2004 roku.

Po II wojnie światowej letniskowa willa Światłowskiego podzielona na mieszkania, służyła kilkunastu rodzinom. Stała się domem całorocznym. Nie remontowana zamieniła się w ruinę.  Ze względu na zagrożenie zawaleniem lokatorów eksmitowano – ostatnich w 2006 roku. Dwa lata później, w 2008 roku do Łodzi zawitali autorzy książki „Dom”,  Ted Dekker i Frank Peretti. Szukali plenerów do ekranizacji filmu grozy (na skutek awarii samochodów czworo ludzi trafia do położonego na rubieżach stanu Alabama wielkiego domiszcza, które okazuje się miejscem nawiedzonym). Ich wybór padł na dom Światłowskiego w Rudzie Pabianickiej. Zdjęcia do filmu trwały 30 dni. Krótko po ichg zakończeniu budynek rozebrano na części  i przetransportowano do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie stoi do dziś. Ustawiono go jednak odwrotnie, w stosunku do pierwotnego położenia. W Rudzie bowiem środkowe, podwójne drzwi prowadziły do sadu jabłkowego, a od frontu znajdowały się dwie klatki schodowe, okrągłe betonowe schody do piwnicy i kuchenne drzwi dla służby.

Jakkolwiek dom by stał, jest doprawdy wspaniały! Już nie straszy, bo jest pięknie odnowiony, ale wciąż jest pusty…

Przeczytajcie także:

Łódź – lustrzany Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej

Łódź – nowoczesny dworzec Fabryczna

Łódź – bajki w muzeum Se-Ma-For

Łódź – nowa-stara EC1

Łódź – wstrząsająca stacja Radegast

Łodź – „nowy” cmentarz żydowski

Łódź – lecznica „Pod koniem”

Łódź – psia łapa w cegle z XV wieku

Łódź – niezwykła willa Grohmana

Łódź – prowokujący napis Betlejewskiego

Łódź – beczki Grohmana

Łódź – pomnik mieszkańców na Piotrkowskiej

Łódź – słynna Trójka

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s