Wyszogród – resztka drewnianego mostu

Miał być prowizorką. Powstał w 1916 roku  jako przeprawa dla wojska pruskiego. Drewniany most w Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) służył do… 1999 roku.  Jeżdżono po nim przez 83 lata!

Był to już drugi most w tym miejscu. Pierwszy to tzw. pływający. Powstał w 1915 roku, gdy wojsko niemieckie zdobywało Warszawę i twierdzę w Modlinie. Ta przeprawa szybko została rozebrana. W tym samym 1915 roku Niemcy rozpoczęli budowę drugiego mostu, „na chwilę”,  stalowego  na podporach drewnianych,  i zakończyli ją w 1916 roku.

Miał 1300 m długości  i opierał się na 60 przęsłach. Wykonano je z drewna z Puszczy Kampinoskiej. Dwa przęsła były podnoszone, by umożliwić ruch statków po Wiśle. Była to najdłuższa przeprawa w Polsce.

Przetrwała do września 1939 roku. Po  upadku Mławy została wysadzona. Most w Wyszogrodzie odbudowano w 1944 roku jako całkowicie drewniany. Ponownie wysadzony w styczniu 1945 roku, znów został odbudowany. Otrzymał wówczas stalowe przęsła, ale pomost i filary nadal były drewniane.

Most w Wyszogrodzie pokonał czas. Każdej wiosny atakowany przez krę, coraz bardziej niszczał. I choć była to najdłuższa drewniana przeprawa w Europie, brakowało funduszy na jej naprawy i ochronę. Podjęto więc decyzję o budowie nowego mostu  – stalowego na żelbetowych podporach. W  październiku 1999 roku  nowy był gotowy, drewniana przeprawa została rozebrana.

Początkowo od strony Wyszogrodu pozostawiono dwa przęsła, powstała w ten sposób platforma widokowa. Ale i ona nie wytrzymała – rozebrano ją w maju 2013 roku. Dziś pamiątką po moście jest wjazd i fragment drewnianej kratownicy.

Tak na marginesie, nowy most ma 17 przęseł i łączną długość 1201 m. Do roku 2011, gdy  wybudowano przeprawę pod Grudziądzem, był najdłuższym mostem w Polsce.

Przeczytajcie także:

Wyszogród – wrak samolotu

Wyszogród – Góra Zamkowa

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Wyszogród – resztka drewnianego mostu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s