Tarnowskie Góry – nagrobek na kamienicy

Na kamienicy przy ul. Gliwickiej 27 w Tarnowskich Górach  (woj. śląskie) na wysokości chodnika znajduje się płyta nagrobna.  Skąd się tam wzięła?

Kamienica znajduje się naprzeciwko kościoła św. Piotra i Pawła. Została zbudowana w 1914 roku. Płyta ma ponad 400 lat. To nagrobek dziecka zmarłego w 1614 roku. Znaleziono go albo podczas wykopów pod fundamenty budynku, albo  trafił tutaj z kościoła, w czasie rozbudowy świątyni, w pierwszej połowie XIX wieku. Jest bardzo specyficzną ozdobę kamienicy!

Nagrobek jest wykonany z dolomitu. Przedstawia rocznego chłopca. Jest to Jerzy Schoneich lub Schoman, syn Georga i Elizabet Door. Płytę zdobi herb Korczak Odmieniony, co świadczy o szlacheckim pochodzeniu rodziny. Herb ten był rozpowszechniony wśród szlachty mieszkającej na ziemi krakowskiej, lubelskiej oraz na Rusi Czerwonej.  Od Korczaka różni się tym, że zamiast wyżła w klejnocie na hełmie miał trzy pióra strusie.

Kościół Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach został wybudowany w początkach XVI wieku. Drewniana świątynia stanęła zapewne na fundamentach kaplicy. Już w 1531 roku wzniesiono świątynię z kamienia – dom modlitwy dla protestantów. Katolicy przejęli kościół dopiero około 1630 roku. Świątynia była kilka razy przebudowywana, ostatnich zmian dokonano w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Od początku istnienia świątyni chowano w niej znamienitych obywateli miasta i proboszczów.  Obyczaj ten  przetrwał do XVIII wieku. Jeszcze na początku XX stulecia w kościele była posadzka z płyt epitafijnych. Zlikwidowano ją w 1925 roku, gdy zakładano instalacje centralnego ogrzewania. Zachowało się zaledwie pięć płyt i są one wmurowane w narożniki pod chórem. Tym bardziej cenny jest nagrobek z ulicy Gliwickiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s