Wieżyca – wieża i krzyż na szczycie

To najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim, czyli na obszarze rozciągającym się od Niziny Francuskiej aż po wysoczyzny Rosji. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym Wieżyca (woj. pomorskie) ma 328,6 m n.p.m. Na szczycie góry stoi wieża widokowa.

Zostawiamy samochód na parkingu. Wita nas… kaszubska kapela. Właściwie to tylko jeden człowiek, ale instrumentów ma kilka. Mężczyzna zakłada nam kapelusze, daje do rąk diabelskie skrzypce – kaszubski ludowy instrument perkusyjny, podobno ulubiony instrument czarownic i złych mocy, wyglądający jak miotła. Ustawia nas obok siebie i zaczynamy wspólne muzykowanie. My oczywiście tylko wybijamy rytm, a skrzypce brzęczą, stukają, dzwonią, grzechoczą. Mężczyzna śpiewa, my podrygujemy. Rewelacyjna zabawa za co łaska! A w dodatku „występ” można nagrywać komórką, Kaszub ma specjalną podstawkę na telefony, wie gdzie stanąć, żeby obraz był najlepszy. I był!
W znakomitych humorach ruszamy ścieżką na szczyt. Po 15 minutach wędrówki lasem jesteśmy przy wieży.

Wieżyca w przeszłości był miejscem kultu Słowian. Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II jest piątą budowlą w historii tej góry. Pierwsza powstała pod koniec XIX wieku. Rozebrano ją tuż przed wybuchem I wojny światowej. Później w tym samym miejscu wzniesiono fundamenty kamiennej wieży, ale wybuch II wojny uniemożliwił jej dokończenie. Później były drewniane.  Obecna, metalowa ma 35 metrów wysokości i stoi na Wieżycy od 1997 roku. Ma trzy platformy.

Kupujemy bilety i wdrapujemy się na najwyższą platformę. Pokonaliśmy 182 ażurowe stopnie. Jesteśmy nad drzewami.  Widok z góry trochę nas rozczarował. Sądziliśmy, że zobaczymy mnóstwo jezior, a tymczasem wypatrzyliśmy zaledwie kilka oczek, w tym Jezioro Ostrzyckie.  Widać za to Wzgórza Szymbarskie i łąki. Też piękne.

Podobno dawno dawno temu na szczyt Wieżycy wspiął się syn wodza stolemów, gigantów zamieszkujących te tereny. Chciał z góry obejrzeć swoje ziemie. Nagle zauważył piękną dziewczynę kąpiącą się Jeziorze Ostrzyckim. Zakochał się w niej i chciał się natychmiast żenić. Dziewczyna jednak odmawiała. Zrozpaczony chłopak udał się po radę do matki. Ta zaś rzuciła na piękność czar – dziewczyna stała się morą, dręczącą nocami ludzi pogrążonych we śnie.  Brrrr… Strach się bać!

Przy wieży zaś stoi  14-metrowy krzyż. Dziwna to konstrukcja – krzyż stoi na trzech metalowych nogach. Usadowiony został na elementach budowlanych dawnej wieży triangulacyjnej, służącej do pomiarów. Ponoć jest tymczasowy, zastąpić ma go krzyż podobny do papieskiego pastorału . Ale „tymczasowy”  stoi już od 2006 roku.

Przeczytajcie także:

Wieżyca Kolano – pamięci kajakarzy

 

Jedna uwaga do wpisu “Wieżyca – wieża i krzyż na szczycie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s