Gdynia – Aleja Statków Pasażerskich

Na końcu Mola Południowego w Gdyni, po lewej stronie patrząc w morze, spójrzcie pod nogi . Zobaczycie tablice jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich.

Wszystkie tablice są wykonane z zielonego, włoskiego granitu. W lipcu 2017 roku było ich 25. Są ułożone po dwie w rzędzie. Ukazują statek i jego nazwę, herb Gdyni  znak armatora oraz rok odsłonięcia tablicy. Wyjątkiem jest tablica-mapa (między 8 a 9 rzędem). Upamiętnia projekt „Baltic Cruise”, który był realizowany w latach 2004–2007. Jego celem była promocja Morza Bałtyckiego dla turystyki. W „Baltic Cruise” brało udział  10 miast portowych – Kopenhaga, Sztokholm, Kalmar, Gdynia, Helsinki, Turku, Rostock, Kłajpeda, Ryga i  Oslo. Obserwatorami był Tallin i St. Petersburg.

Pierwszą tablicę odsłonięto w Alei 1 lipca 2001 roku. Upamiętnia wizytę MS Birka Princes. Statek ten, pływając pod nazwą Sea Diamont, zatonął 6 kwietnia 2017 roku na Morzu Egejskim milę morską od brzegu greckiej wyspy Santorini.  Wszystkie osoby – 1200 pasażerów i 300 członków załogi, zostały bezpiecznie przewiezione na ląd.

Największym wycieczkowcem w Gdyni był MS Navigator of the Sea, zresztą jeden z największych w świecie. Na pokład może zabrać 3114 pasażerów oraz 1213 członków załogi. Statek ma 1557 kabin oraz 12 barów, 7 restauracji, kasyno, kino, teatr i bibliotekę. Są 3 baseny, centrum odnowy biologicznej, sztuczne lodowisko, ścianka wspinaczkowa, 9-dołkowe pole do minigolfa, trasa do biegania i pełnowymiarowe boisko do koszykówki. Na Royal Promenadzie jest kilkanaście sklepów wolnocłowych. Navigator ma ponad 311 metrów długości i 63 wysokości. Został zbudowany w Finlandii w 2002 roku, a jego matką chrzestną jest tenisistka Steffi Graf. Gigant zacumował w Gdyni 8 czerwca 2007 roku i przebywał w porcie tylko 5 godzin: od 7 do 12.

Ostatnia tablica (pierwsza od strony miasta) upamiętnia wizytę wycieczkowca Mein Schiff 5. Statek  zawinął do Gdyni w 2016 roku. To również jest gigant – ma 15 pokładów i jest w stanie pomieścić 2534 pasażerów oraz 1000 osób z załogi. Pasażerowie wypoczywają w 1267 kabinach. Wycieczkowiec ma 295 metrów długości i 35 metrów szerokości.

W czerwcu 2017 roku w Gdyni gościł kolorowy, pływający głównie po Karaibach, Norwegian Getaway, najdłuższy wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek przypłynął do polskiego portu.  Ma ponad 325 metrów, a na pokładzie mieści 5,5 tys. osób, które mogą korzystać m.in. z trzypiętrowego kompleksu sportowego, teatru czy parku linowego. Niestety, nie ma jeszcze swojej tablicy.

Przeczytajcie także:

Gdynia – „Biała Wdowa” na bulwarze 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s