Nowa Wieś – niszczejący dwór

Tak zniszczonego zabytku, jak dwór w Nowej Wsi (woj. mazowieckie) niedaleko Warki dawno nie widzieliśmy! Budynek się sypie, park dziczeje i tylko wszędzie wałęsają się koty.

W 1805 roku majątek ziemski w Nowej Wsi nabył Antoni Aleksander Borowski. Sprzedawał go pruski generał Lindner. Po 1821 roku właścicielem został Tomasz Gąsiorowski, a po nim znany warszawski architekt Adolf Szuch (pracował przy wznoszeniu Teatru Wielkiego, zaprojektował młyn parowy na Solcu, wedle jego projektu przebudowano pałac Mniszchów na Resursę Kupiecką dzisiejszą ambasadę Królestwa Belgii przy ul. Senatorskiej).  We dworze w Nowej Wsi  Szuch dobudował  czterokolumnowy portyk.  W 1861 roku kolejnym właścicielem majątku zostaje Mieczysław Huba, pasjonat rolnictwa. Za jego czasów gospodarstwo rozkwitło. Huba stosował nawozy, meliorował grunty, a hodowane przez niego jałowce były wyróżniane w konkursach. Swoje osiągnięcia opisał w pracy „Rezultaty uprawy płodów rolnych na nawozach mineralnych i obornych, otrzymane na polu doświadczalnem w Nowej Wsi za rok 1873 i 1874”. W 1896 roku Nową Wieś kupuje Michał Daszewski z Brzumina. W rękach rodziny majątek pozostaje do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był syn Michała Tadeusz Marian, pionier sadownictwa na tym terenie.

Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. Jego część zajmowało gospodarstwo Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Nowe życie zaczęło się tu po wizycie w 1946 roku prof. Pieniążka ze Skierniewic. I tak 1 stycznia 1952 roku w Nowej Wsi powstał Sadowniczy Zakład Doświadczalny – placówka terenowa Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Niestety, Nowa Wieś nie przetrzymała transformacji ustrojowej. W 1995 r. majątek przekazano Zespołowi Szkół Ogrodniczych im. Tomasza Nocznickiego,  a w 1998 r. zakład rozwiązano. Dziś dwór należy do spadkobierców dawnych właścicieli.

Sypiący się dwór z czterospadowym dachem otacza zdziczały park. Obok dworu  stoją budynki folwarczne.  Zachowała się też brama parkowa – dziś kapliczka. Powstała ona z fragmentów romantycznego pawilonu wzniesionego przez Gąsiorowskich oraz z kaplicy parkowej z 1823, zniszczonych w czasie II wojny światowej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s