Wola Boglewska – skarb w parku

Jadąc  z Warki do Grójca drogą nr 730 w Woli Boglewskiej (woj. mazowieckie) spotykamy niezwykłej urody pałac. Brama do parku jest otwarta, bez obaw więc wchodzimy na teren. Mijamy połamane huśtawki. Resztki placu zabaw świadczą, że jeszcze nie tak dawno było to miejsce dla dzieci – szkoła lub przedszkole.

I faktycznie, na bardzo zrujnowanym budynku wisi czerwona tablica informująca, że jest to Publiczna Szkoła Podstawowa w Jasieńcu, Punkt Filjalny w Woli Boglewskiej. Jest? Raczej była.

Pałac został wybudowany w 1900 roku dla Teofila i Eugenii Kępalskich,  herbu Pomian, dziedziców przyległych dóbr – we władaniu której pozostawał do 1945 roku. Projekt siedziby stworzy warszawski architekt Apoloniusz Paweł Nieniewski. Budynek ma piękną dekoracją secesyjną. Jest piętrowy, podpiwniczony, z ryzalitami o różnej wysokości. Od frontu nad wejściem znajduje się kolumnowy portyk podpierającymi taras pierwszego piętra. Elewację frontową zdobią kartusze z literami LK . Podobny portyk z filarami  jest od strony ogrodu. Pałac ma dwie wieże. Jedna  jest czworoboczna wieża  i zdobiona hełmem. W drugiej mieści się klatka schodowa. Nie wchodzimy do wnętrza, bo strach – część okien jest wybitych, drzwi ledwo się trzymają w zawiasach.  Pałac otacza park, tak samo zresztą zaniedbany jak budynek.

Gdy pytamy we wsi o losy budynku, ludzie tylko machają rękami. Podczas II wojny światowej w pałacu ulokowany był szpital polowy. Zaraz po wojnie pałac przeznaczono na ośrodek szkoleniowy Spółdzielni Spożywców, później na szkołę. Szkoły dawno już  nie ma. Wyprowadziła się w 2003 roku. Podobno znalazł się właściciel i coś ma z pałacem robić. Ale od dobrych kilku lat nic się tu nie dzieje.

Mieszkańcy mówią o skarbie zakopanym w parku, który wciąż czeka na odkrycie. Ma to być skrzynia z pieniędzmi. Czy jest naprawdę, nie wiadomo, ale prawdziwym skarbem jest pałac, który niebawem może się całkowicie rozsypać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s