Sycyna – kolumna w polu

Do Sycyny (woj. mazowieckie) pojechaliśmy obejrzeć miejsce urodzenia Jana Kochanowskiego. Ale tuż za wjazdem od strony Zwolenia odnajdujemy drogowskaz kierujący do zabytkowej kolumny. Skręcamy więc w lewo. Po chwili jesteśmy w  Sycynie Północnej.

Ok. 600 m od skrzyżowania po prawej stronie drogi jest  parking. Jest i historia obelisku. Kolumnę z czerwonego piaskowca ufundował bratanek Jana – Mikołaj Kochanowski. Wystawił go  w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót spod Chocimia.  Tyle tylko, że…. pomnika nie gdzie nie ma! Idziemy  za parking (jest tam wytyczone miejsce),  i nic. Gdy zrezygnowani wsiadamy do samochodu, nagle dostrzegamy kolejny drogowskaz – jest dokładnie po drugiej stronie drogi i prowadzi na… podwórko. Okazuje się, że to wcale nie żart, aby dostać się do obelisku, trzeba przejść przez prywatną posesję. Otwieramy furtkę i ruszamy wąskim chodnikiem. Przed nami jeszcze dwie furtki.  Przechodzimy przez mały sad i dwa podwórka, na którym królują kury. Ostatnia furtka wyprowadza nas na pole. Przed nami wyrasta obelisk.

Wysoka kolumna jest  zwieńczona głowicą, przypominająca przydrożne kapliczki. Widnieje na nim data –  1621. Wtedy to Polacy pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza oparli się nawale tureckiej. Mikołaj Kochanowski, bratanek poety, faktycznie był uczestnikiem obrony twierdzy chocimskiej.  To on ufundował obelisk dla upamiętnienia naszego zwycięstwa. Ale  dlaczego kolumna stoi w szczerym polu? Otóż w XVII wieku tak nie było, prawdopodobnie tam znajdował się dom Mikołaja.

Czytaj także: Sycyna – tu urodził się Jan Kochanowski

 

Jedna uwaga do wpisu “Sycyna – kolumna w polu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s