Kozienice – najstarszy pomnik ma błąd

W parku pałacowym w Kozienicach (woj. mazowieckie) stoi obelisk. To jeden z najstarszych świeckich pomników w Polsce, postawiony 100 lat wcześniej niż słynna kolumna Zygmunta  w Warszawie! Upamiętnia narodziny króla Zygmunta I Starego. Ale ten pomnik ma błąd.

W 1466 roku para królewska, Elżbieta i Kazimierz Jagiellończyk, schronili się w Kozienicach przed tzw. morowym powietrzem. Elżbieta była w ciąży.  1 stycznia 1467 roku  w Kozienicach przyszedł na świat królewski syn – Zygmunt, późniejszy król zwany Zygmuntem I Starym.

Na pomniku są cztery marmurowe tablice. Na dwóch wyryty jest tekst po łacinie z ok. 1518 roku. Jego autorem jest Andrzej Krzycki, ówczesny poeta dworski. Na pozostałych można dostrzec płaskorzeźby z wizerunkiem króla klęczącego przed krucyfiksem oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na tablicy „królewskiej”  po łacinie jest  fragment  Psalmu XX i … błędna data urodzin władcy. Wyryto bowiem rok 1464, a powinien być 1467! No cóż, nikt nie jest nieomylny… Obok  Matki Boskiej jest fragment hymnu św. Andrzeja Kreteńskiego (VII/VIII wiek), także po łacinie.

Pomnik stoi z boku parku w Kozienicach  i często jest pomijany w drodze do pałacu. Skąd takie niefortunne usytuowanie? Otóż według tradycji obelisk stoi w miejscu dawnego dworku królewskiego, na placu przykościelnym. Od chwili postawienia nie ruszał się z miejsca. Już na początku XVIII wieku obelisk wymagał remontu. I doczekał się – pracami zajął się Hieronim Lubomirski, podskarbi wielki koronny. Wówczas też dodano nową tablicę, tym razem z piaskowca, z inskrypcją łacińską, zawierającą informację na temat odbudowy.

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Kozienice – najstarszy pomnik ma błąd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s