Toruń – kościół Rydzyka

Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) znajduje się na obrzeżach miasta, przy drodze na Bydgoszcz. Widać go zresztą z drogi. Nikt o nim jednak nie powie inaczej, jak kościół Rydzyka, bo też ojciec Tadeusz Rydzyk jest inicjatorem budowy. Wracając z wyprawy do Bydgoszczy, zatrzymaliśmy się, aby obejrzeć świątynię, która do dziś budzi kontrowersje. Było sobotnie popołudnie, na bezpłatnym parkingu stało kilka autokarów i samochodów osobowych.

Prace na budowie rozpoczęto 20 czerwca 2012 roku, a 18 maja 201 roku kościół  już poświęcono. W zamierzeniu twórców świątynia powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II. Zresztą pomnik świętego wita wiernych, a młodzież przybija sobie z nim „piątkę” (co widzieliśmy, i wcale to nie gorszyło siostry, opiekunki grupy nastolatków – co więcej, zakonnica każdemu robiła roześmiane zdjęcie).

Wchodzimy przez mostek, na którym stoi papież. Też przybijamy „piątkę”. Po wejściu do wnętrza napotykamy ścianę z ogromnym wizerunkiem Jezusa i napisem Wasze Radio. Świątynia może pomieścić ok. 3 tys. wiernych. Budowla jest dwupoziomowa – na piętrze znajduje się kościół z 900 miejscami siedzącymi. Można się tam dostać schodami lub rampą. Prezbiterium jest repliką prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie. Tu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przed którym modlił się papież. Jest też figura Jana Pawła II na klęczniku. Tutaj też umieszczono relikwie świętego (kroplę krwi). Na witrażu znajdują się podobizny m.in. Jana Pawła II, Stanisława Dziwisza i oczywiście Tadeusza Rydzyka. Jest godło Polski, gołąbek pokoju oraz fragment transparentu „TORUŃ POZDRAWIA”. Strop podtrzymują złote anioły grające na trąbach. Są przytwierdzone do czarnych kolumn. Od ołtarza biegną freski z najbardziej znaczącymi postaciami z historii Polski. Na dolnym poziomie jest Kaplica Pamięci o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Na ścianie wyryte są ich nazwiska, a przy wejściu są stanowiska multimedialne, gdzie opisane są ich wstrząsające historie.

Projektantem kościoła jest inż. Andrzej Ryczka. Całość budynku wieńczy kopuła o wadze ok. 320 ton. z dodatkową koroną. Razem z wieżą i krzyżem świątynia ma 50 metrów wysokości. Stojąc na tarasie przy wyjściu z kościoła, oglądamy teren – widać rozlewiska Wisły, budynki Wyższej Szkoły Mediów Społecznych, duży parking.  Dookoła świątyni ustawiono rzeźby – jest Mieszko z Dąbrówką, rybak, święta rodzina. Kościół zresztą wciąż jest ozdabiany.Jeszcze tylko wizyta w sklepiku, niestety nie ma magnesów, i wsiadamy do samochodu. Ufff.

Przeczytajcie także:

Toruń – płyty ze św. Jerzego w ratuszu

Toruń -koncertowe Jordanki

Toruń – “Rejs” na bulwarze

Toruń – planetarium w gazowni

Toruń – malowidła w NMP

Toruń – Foch w ratuszu

Toruń – wieża ratusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s