Toruń – „Rejs” na bulwarze

„Rejs” Marek Piwowski kręcił latem 1969 roku. W filmie kołowy statek parowy nosi nazwę „Neptun”, a podróż rozpoczyna się w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie). Dziś przypomina o tym mural na Bulwarze Filadelfijskim i łódź „Katarzynka”.

Powiedzenia „Bardzo m przykro, Sidorowski jestem”, „W tych pięknych okolicznościach przyrody”, „Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”,  „Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy” czy „Droga na Ostrołękę” znają nawet Ci, którzy nie oglądali „Rejsu”. Spacer bulwarem jest więc dla wszystkich powodem do uśmiechu.

Bulwary nadwiślańskie w Toruniu powstały w miejscu dawnego nabrzeża portowego. Niemal od początku istnienia miasta, główną część dawnego portu od Bramy św. Ducha do Żeglarskiej zajmowały urządzenia portowe, 200-metrowy drewniany pomost wyładunkowy, żuraw i magazyny. Do portu toruńskiego przybijały w średniowieczu statki pełnomorskie, a wielkim handlem morskim w XIV wieku trudniło się aż 172 kupców toruńskich. Od 1585 r. całe nabrzeże zostało wybrukowane. Pod nazwą ul. Nabrzeżna funkcjonowało aż do lat 70. XX w. W 1973 roku teren został uporządkowany, a w  1976 r. nadano mu nazwę – Bulwar Filadelfijski, nawiązującą do Filadelfii, amerykańskiego miasta partnerskiego Torunia. Cały Bulwar ma ok. 2 km długości, zaczyna się od skrzyżowania ulic Bydgoskiej i alei 500-lecia, a kończy przy Placu 18 Stycznia.

W latach 1969-2000 pływała po Wiśle łódka spacerowa, przewożąc na Kępę Bazarową mieszkańców i turystów (z Kępy rozpościera się najpiękniejsza panorama Torunia). Nazywała się ”Katarzynka” i zagrała również w „Rejsie”. Łódź zbudowano w 1955 r. w stoczni budapeszteńskiej. Była jedną z czterech szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W 1967 roku statek przebudowano, a szalupa  już tam niepotrzebna, trafiła do Torunia. Jako „Katarzynka” wypłynęła na Wisłę w 1969 roku. W jeden rejs zabierała 30 pasażerów. W 2000 roku była już w tak złym stanie technicznym, że wycofano ją z eksploatacji. Od 2005 roku stoi na nabrzeżu, niedaleko muralu z cytatami z „Rejsu”.

Przeczytajcie też:

Toruń – płyty ze św. Jerzego w ratuszu

Toruń -koncertowe Jordanki

Toruń – planetarium w gazowni

Toruń – malowidła w NMP

Toruń – kościół Rydzyka

Toruń – Foch w ratuszu

Toruń – wieża ratusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s