Podkowa Leśna – kościół ogród

W Mieście-Ogrodzie również kościół powinien być ogrodem – postanowili w 1932 roku członkowie Komitetu Budowy Kościoła w Podkowie Leśnej (woj. mazowieckie). I tak się stało. Dziś nie tylko jest tu zielono, ale wiernych witają dostojne pawie. Bywa, że ich głos wtóruje księdzu podczas mszy…

Kościół pw. świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej powstał w 1933 roku. Projektant  Brunon Zborowski inspirował się polskim pawilonem prezentowanym na wystawie w Paryżu w roku 1932. Kościół zajął działkę liczącą 4413 m kw. W ciągu kilku miesięcy powstała świątynia  z przeszklonymi drzwiami. Podobno schody prowadzące do kościoła zbudowano z granitowych bloków pochodzących z rozebranego w 1926 roku soboru Aleksandra Newskiego w Warszawie. Projekt ogrodu  przygotował Zygmunt Hellwig, znany z realizacji zegara kwiatowego i kwietnych dywanów w Ciechocinku, Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz parku im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie. Nie wszystko udało się wykonać przed wojną , np. pergole, dach nad nimi i murki powstały dopiero w 1943 roku, ale z kamienia przywiezionego w 1939 r.

W czasach powojennych nie mogło być mowy o dalszym urządzaniu przykościelnego ogrodu. Udało się to dopiero księdzu Leonowi Kantorskiemu, który został proboszczem w Podkowie w 1964 roku. Ksiądz  Kantorski już 15 sierpnia tego roku rozpoczął budowę plebanii i przystąpił do urządzania ogrodu.

Ogród  jest podzielony na osiem sektorów. W dziale Przyroda chroniona Polski znalazły się rośliny zagrożone wytępieniem i wymarciem. Głównym elementem Lapidarium są duże głazy umieszczone na nasypie. Bardzo ciekawe jest też Poletko Matki Bożej z  roślinami związanymi z tradycyjnymi przejawami kultu kościelnego. Jest jeszcze ogród bibilijny, ziołowy, ptasi raj  i przyroda Podkowy Leśnej. No i są zwierzęta – kolorowe papużki, złote rybki, dostojne pawie.

W ogrodzie jest też sporo rzeźb. Bardzo ciekawa jest dzwonnica. Wysoką, metalową konstrukcję wieńczą wykonane z blachy postacie pięciu aniołów. Ich autorem jest rzeźbiarz prof. Stanisław Słonina. W skrzyneczkach, które skrywają anieli, są umieszczone intencje mieszkańców. Niezwykle sympatyczne jest też  odsłonięte w 2005 r. popiersie papieża Jana Pawła II, również  prof. Słoniny. Ojciec Święty ma na ramieniu gołębia. Podobno wiąże się to ze zdarzeniem z pewnego ślubu. Otóż para młoda po ślubie wypuściła gołębie. Ptaki jednak nie odleciały, wracały do ogrodu… Jeden z nich trafił na cokół.

W przykościelnym ogrodzie jest także pomnik upamiętniający  oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. To dzieło Jerzego Kaliny, a podkowiański pomnik był pierwszym w Polsce. Centralnym jego elementem jest kamienny krzyż z napisem: „Katyń 1940” oraz tabliczką z polskim orzełkiem wojskowym.  Z czasem na głazach leżących wokół krzyża pojawiły się nazwy miejscowości związanych z polską drogą do wolności i suwerenności. Całość założenia tego oryginalnego miejsca pamięci otrzymała nazwę Kalwarii Polskiej.

Podkowa Leśna – warszawiacy na cmentarzu

Podkowa Leśna – spotkanie w Kasynie

Stawisko – Stryjeński, Kenar i kapliczka

Stawisko: Witkacy u Iwaszkiewiczów 

Podkowa Leśna – Parów Sójek

Podkowa Leśna – Matka Boska nad kamieniem

Podkowa Leśna – gościnna „Aida”

Podkowa Leśna – Węgrzy na cmentarzu

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s