Stare Załucze – dąb szubienica

Dębów w Polsce jest sporo, ale ten jest szczególny. Nazwano go „Wieszatiel”, bo Rosjanie wieszali na nim schwytanych powstańców styczniowych. Podróżując po Puszczy Białej pojechaliśmy go obejrzeć.

Dąb jest potężny. Liczy około trzystu lat, jest bardzo schorowany i mocno przechylony w stronę drogi. Rośnie w Starym Załuczu (woj.mazowieckie) przy tzw. Furmańskiej Drodze wiodącej z Pułtuska do Ostrołęki, pomiędzy Porządziem a Sieczychami. Zgodnie z przekazami, na pochylonym nad drogą konarze carscy żołnierze wieszali schwytanych w puszczy powstańców styczniowych. Byli to głównie chłopi z okolicznych wiosek. Dowódcą oddziałów powstańczych był Ignacy Mystkowski, zwany przez powstańców ojcem. Tego konaru już nie ma, odłamał się w latach 90. XX wieku. Pod drzewem miejscowi ustawili drewniany krzyż. W czasie II wojny światowej koło dębu stała budka strażnicza. W tym miejscu bowiem przebiegała granica między Generalną Gubernią a Rzeszą.

Choć po drodze co i rusz przejeżdża samochód, miejsce to budzi grozę. Ludzie mówią, że ponoć w nocy czasami słychać łamanie się gałęzi. Tak jakby wisiał na nich jakiś ciężar…

 

 

4 uwagi do wpisu “Stare Załucze – dąb szubienica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s