Stawisko: Witkacy u Iwaszkiewiczów

Iwaszkiewiczowie nigdy nie lubili tego obrazu Witkacego. Spodobał się natomiast… gangsterom.

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów powstał jesienią 1922 r. Należy do najbardziej interesujących dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, jest jedną z nielicznych jego prac olejnych. Witkacy obraz namalował w Zakopanem, a był jego prezentem ślubnym dla młodych małżonków Iwaszkiewiczów. Anna miała początkowo „wampirze” zęby, ale w latach 70. na wyraźne jej życzenie zostały zamalowane. Twarz Jarosława zaś była i jest nieco diaboliczna.

Witkacy malował portret z pamięci, o czym poinformował, umieszczając w rogu pracy skrót „NAPA” (namalowane pamięć) . Zdanie „Wie ich es sehe” oznacza „Jak ja to widzę”. Nie był zbyt zadowolony z efektu, czemu dał wyraz podpisem na dole  „Knot psychologiczny”  i skrótem T.KP ( T oznacza typ). Czystość  formy, tak wysoko przez niego cenioną, w tej pracy  oznaczył CF=0.

W pierwszym swym mieszkaniu, w „Aidzie” w Podkowie Leśnej, Iwaszkiewiczowie trzymali obraz na strychu. W Stawisku wciąż zmieniał miejsce. W latach 80. XX wieku, już po śmierci Iwaszkiewiczów, praca Witkacego pojechała na wystawy do Dusseldorfu i Centrum Pompidou w Paryżu. Była też pokazywana w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stała się sławna.

W październiku 2005 r. obraz wisiał w Stawisku w dawnym pokoju gościnnym, tzw. galerii na parterze. W nocy złodzieje wybili okno i ukradli tylko to dzieło! Po sześciu latach portret odnalazł się w piwnicy bloku w Łodzi. Policja znalazła go całkiem przypadkowo, rozpracowując gang przemytników alkoholu i papierosów. Obok zawiniętego w karton portretu leżały worki z marihuaną. Po co gangsterom był Witkacy? Według śledczych,  dzieło mogło służyć do wewnętrzny rozliczeń. Obraz nie był uszkodzony, co znaczy, że złodzieje obchodzili się z nim dość ostrożnie. Muzealnicy autentyczność Witkacego stwierdzili m.in. na podstawie… zębów Anny. Obejrzane w promieniach UV usta modelki wykazały, iż były przemalowane.

Po powrocie do Stawiska portret ponownie zawisł w galerii na parterze. Wciąż niepokoi barwami…

Stawisko – Stryjeński, Kenar i kapliczka

Podkowa Leśna – warszawiacy na cmentarzu

Podkowa Leśna – spotkanie w Kasynie

Podkowa Leśna – kościół ogród

Podkowa Leśna – Parów Sójek

Podkowa Leśna – Matka Boska nad kamieniem

Podkowa Leśna – gościnna „Aida”

Milanówek – wille dla Turczynek

Podkowa Leśna – Węgrzy na cmentarzu

1472246_10207351096809440_450910293_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s